Image
Hore
Navigácia
máj 15, 2018

Premiéra pohybovej inscenácie „Obrys“

V sobotu 26. mája od 22:00 bude mať v rámci medzinárodného festivalu Divadelní svět Brno premiéru pohybová inscenácia choreografa Jiřího Bartovanca „OBRYS“.

„Inscenace OBRYS je autorským komentářem k mezním událostem, které ovlivnily směr společnosti. OBRYS jako rozpitá kontura přítomnosti, kde svoboda znamená překonat vlastní strach a tak vyjádřit své touhy existovat v souladu se vším, co nás určuje a obklopuje. Považujeme svobodu za složitou, vědomě výkonnou, stejně dobře podloženou a intuitivní formu jednání s přítomností. Choreografie se slovem jako performativním textem, jeho významem s metaforami současného světa plného násilí, který se nás zdánlivě netýká. Teorie zvuků, protože hlas tančí stejně jako tělo.
Dialog je více než individuální zaslepení a okamžik rozhodnutí je zásadní, kde minulost poklidně nabízí jiný úhel pohledu. Ve spolupráci s umělci z různých tvůrčích disciplín se Jiří Bartovanec společně s performery odebral na cestu hledaní dialogu všech zúčastněných. Vznikla tak společná obrazová výpověď, kde i diváci jsou součástí jednoho světa. Svoboda zde prochází napětím mezi tancem a divadlem. Nástrojem jim byla improvizace, která je nezbytnou součástí choreografovy práce a praxe, pomocí které zkoumá fyzické a emocionální stavy nebo jejich vzpomínky.“

Obsazení a autorská spolupráce: Hana Tomáš Briešťanská, Dalibor Buš, Tereza Groszmannová, Tereza Marečková, Annette Nesvadbová, Pavol Seriš, Martin Sláma, Jakub Šafránek.

Světelný design: Michal Hór Horáček
Režie a choreografie: Jiří Bartovanec

Video trailer TU